+48 509 106 817
Hetmana 9, 95-060 Brzeziny

Pływalnia - co i dlaczego?

Pytania i odpowiedzi.

Temat „Co i dlaczego?” został stworzony, aby zdobyć Państwa poparcie w działaniach pracowników pływalni, wynikających z  zapisów  Regulaminu. Dotyczy to przede wszystkim kwestii utrzymania czystości wody - zarówno pod względem wizualnym jak i na poziomie mikroskopijnym, oraz kwestii bezpieczeństwa na terenie obiektu.
Ponieważ w interesie nas wszystkich jest, abyśmy mogli się bezpiecznie czuć i spokojnie kąpać, zakładka „Co i dlaczego?” będzie miejscem, w którym postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Państwa pytania, wyjaśnić przepisy Regulaminu i uzasadnić dlaczego, w wielu przypadkach, muszą być one tak surowo przestrzegane.

Po co dbać o czystość wody?
Wbrew pozorom, największym zagrożeniem dla naszego zdrowia nie są zanieczyszczenia wody widoczne gołym okiem, ale te, które są niewidoczne i mogą zaatakować, gdy jesteśmy tego najmniej świadomi.
Na pływalniach publicznych zarazki, bakterie i wirusy  nie pojawiają się  znikąd.
Tak jak w kinie, autobusie czy w naszym własnym domu - zostały one przyniesione z zewnątrz.
Naszą wspólną rolą jest działanie, by jak najmniej tych mikroskopijnych gości miało szansę się zadomowić.

Dlaczego nie wolno kąpać się mając otwarte rany?
Skóra jest  pierwszą linią obrony przed zarazkami.  Przerwanie ciągłości tkanek ma więc  bezpośredni wpływ na nasz układ odpornościowy. Z tego właśnie względu, nie możemy dopuścić do sytuacji zagrażającej naszemu zdrowiu i nie powinniśmy korzystać z Pływalni – oczywiście do czasu zagojenia się rany.
Rezygnując z kąpieli, eliminujemy możliwość uwalniania się do wody zarazków i bakterii. Dzięki temu działamy obustronnie  - chronimy nie tylko siebie ale również pozostałych uczestników kąpieli.

Dlaczego nie wolno się kąpać z widocznymi oznakami choroby skóry?
Ratownicy pracujący na Pływalni, pomimo doskonałego przeszkolenia i umiejętności na najwyższym poziomie, nie posiadają wiedzy z zakresu dermatologii.
Nie są więc w stanie jednoznacznie stwierdzić, że ewentualne, widoczne gołym okiem zmiany na naszej skórze, nie są objawem chorobowym i w kontakcie z wodą będą bezpieczne zarówno dla nas, jak i dla pozostałych uczestników kąpieli.
W związku z tym, w trosce o nasze bezpieczeństwo, jeśli ratownicy mają jakiekolwiek wątpliwości co do stanu naszej skóry, mają prawo poprosić o opuszczenie Pływalni i nie korzystanie z kąpieli.

Po co nam czepki?
Obowiązek wkładania czepka na czas kąpieli podyktowany jest przede wszystkim faktem, iż nawet zdrowy człowiek traci dziennie około 40 włosów, które wypadają, by na ich miejscu mogły wyrosnąć nowe.
Ta naturalna i nieunikniona „wymiana” sprawia, że aby utrzymać czystość wody i uniknąć sytuacji gdy pływające włosy przyklejają się kąpiącym do twarzy lub trafiają do ich ust, konieczna jest bezwzględna ochrona przed ich przedostawaniem się do wody.
Średnio, w przeciągu 1 godziny z Pływalni korzysta około 40 osób.  Gdyby obowiązek stosowania czepków nie był tak rygorystycznie przestrzegany, to pomimo posiadania przez nasz obiekt nowoczesnej stacji uzdatniana wody, nie uniknęlibyśmy obecności włosów w wodzie.
W konsekwencji, aby utrzymać czystość konieczne by było częstsze płukanie filtrów i łapaczy włosów, a co za tym idzie podniesienie kosztów utrzymania. To z kolei, z pewnością przełożyło by się na cenę biletów wejściowych na basen.

Dlaczego nie mogę pływać w szortach lub bawełnianych spodenkach?
Mając doświadczenie z innych pływalni wprowadziliśmy tę zasadę w Brzezinach tylko i wyłącznie z dbałości o Państwa zdrowie. W okresie letnim, niejednokrotnie zdarzało się na obiekcie, że klienci kąpali się w tych samych spodenkach, w których przyszli z „ulicy” lub przed chwilą grali w piłkę na boisku.  Nie zmieniając stroju, wchodząc do basenu, traktowali to jako sposób na pranie.
Ponadto, z nieopróżnionych  kieszeni  spodenek wypływały zapalniczki, papierosy, pieniądze, papierki i inne przedmioty.  Takie „zaśmiecanie” basenu, jeżeli nie zostanie w porę zauważone, może spowodować  zatrzymanie przepływu wody, a co za tym idzie brak możliwości jej uzdatniania i w konsekwencji konieczność zamknięcia pływalni.